Sofie

NOC LITERATURY 2022 V BULHARSKU

středa 7. 9. 2022

Text článku převzat z webových stránek Českého centra v Sofii

Jedenáctý ročník Noci literatury v Bulharsku. Letos se Noc literatury uskuteční nově 7. září od 18:00 do 22:00 a opět se budou číst ukázky ze současné evropské literatury. Noc literatury 2022 proběhne kromě hlavního města Sofie také v regionech. Úplný seznam bulharských měst naleznete na webové stránce www.noshtanaliteratura.com

Hlavním koordinátorem Noci literatury 2022 je nově Nadace Dětské knihy a do akce se zapojí velvyslanectví a kulturní instituty evropských zemí (EUNIC Cluster Bulharsko) a Evropská komise v Bulharsku.

Noc literatury v Sofii je v součástí Kalendáře kulturních událostí 2022 hlavního města Sofie.

Organizátory a koordinátory Noci literatury jsou v jednotlivých městech radnice v partnerství s knihovnami, kulturními domy, mládežnickými organizacemi a jinými subjekty.
Literární happening ukazuje kouzlo malých a velkých literatur. Úryvky děl ke čtení představí ve vybraných čtenářských „hnízdech“ (lokacích) herci, překladatelé, novináři a známé osobnosti.

V českém „hnízdě“ se tento rok bude číst úryvek knihy s povídkami Mezipřistání Matěje Hořavy (vyd. Host, 2020; bulh. vydání – Ergo, 2022, překlad: Margarita Rumenova). Úryvek přečte známý herec a profesor herectví na Akademii divadelního a filmového umění v Sofii – p. Penko Gospodinov.

O knize: 

Podmanivé prózy z Gruzie. Autobiografická kniha Mezipřistání je zasazena do reality tbiliského panelového sídliště. Nová cizina, nová bloudění, nová setkání; nová, nesrozumitelná řeč. A čím dál větší únava z šedi a chaosu velkoměsta, kterou se vypravěč snaží přehlušit občasnými útěky k Černému moři, na Kavkaz, na Moravu, do Čech, do dětství…

O autorovi:

Narozen 1980 v severních Čechách. Žil na Moravě, v Bavorsku, v Rumunsku. V současné době žije v Gruzii. Jeho prvotina Pálenka (prózy z Banátu) získala v roce 2015 cenu Magnesia Litera za Objev roku, cenu Česká kniha a byla dosud přeložena do pěti jazyků. Jeho kniha Mezipřistání dostala nominaci na Magnesii Literu 2021 za prózu.