Paříž

NOC LITERATURY S MAGDALÉNOU PLATZOVOU

PAŘÍŽ, sobota 21. 5. 2022 – Irské kulturní centrum

Text článku převzat z webových stránek Českého centra v Paříži

Noc literatury opět živě v Paříži! České centrum v rámci tohoto literárního festivalu letos představí spisovatelku Magdalénu Platzovou a její knihu Aaronův skok, která loni vyšla francouzsky.

Aaronův skok

Ve válkou a revolucí zmítané Evropě 20. a 30. let hledá mladá Berta Altmannová svou cestu umělkyně a nezávislé ženy. Její cesta za svobodou ji zavedla z Vídně do školy Bauhaus, z Výmaru do Berlína a až do Prahy. Intelektuální konfrontace s umělci své doby ji nutila k estetickým a ideologickým zápasům v době, kdy tyto zápasy představovaly volbu života a smrti.

Objektivem izraelského filmového štábu 21. století čtenář objevuje neobyčejný osud této ženy, inspirovaný životem Friedl Dicker-Brandeisové (1898-1944), která učila děti v terezínském ghettu umění a byla zavražděna v Osvětimi. Aniž by to tušili, izraelští dokumentaristé odhalují strašidelnou sílu dávno pohřbených tajemství.

Kniha Aaronův skok vyšla česky v roce 2006 v nakladatelství Torst. Francouzsky ji vydalo nakladatelství Agullo roku 2021 v překladu Barbory Faure.

Magdaléna Platzová

Magdaléna Platzová je dcerou disidentky Edy Kriseové a dokumentaristy Josefa Platze. Vyrůstala v Praze, žila ve Washingtonu a v New Yorku, kde učila literaturu na New York University; nyní žije v Lyonu. Je autorkou knihy pro děti, dvou sbírek povídek a čtyř románů, včetně Aronova skoku, který se stal finalistou Knihy roku Lidových novin. Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung jej označil za román „který se musí počítat mezi nejlepší knihy současné české literatury.“

Noc literatury v Paříži

Noc literatury je každoroční akce, kterou pořádá FICEP –  fórum zahraničních kulturních institutů v Paříži. V letošním ročníku se představí spisovatelé z celkem 18 zemí, včetně Kamerunu, Řecka nebo Taiwanu. Mimo čtení a setkání s autory a autorkami se můžete těšit na bohatý doprovodný program: koncerty, pojízdné knihkupectví, výměna knih, autogramiády, prohlídka Irského kulturního centra, občerstvení…