Bratislava

Noc literatury 2022 / Zahraničí / Bratislava

NOC LITERATURY 2022 – BRATISLAVA – živě i online!

BRATISLAVA STARÉ MESTO, 21. 9. 2022

Text článku převzat z webových stránek Českého centra v Bratislavě

  • Účast na 14. ročníku Noci literatury přislíbila Szidi Tobias, Lucie Hurajová, Kristýna Svarinská, Juraj Hrčka, Ondřej Koval, Matej Marušin a mnozí další.
  • Číst se bude ve středu 21. září na 9 místech v centru Starého Města.
  • Představí se rekordních 18 knižních novinek.
  • Nováčky jsou Irsko a Ukrajina.
  • Videa s načtenými úryvky budou také online na FB Noc literatury 

Jedná se o sérii čtení úryvků ze slovenských překladů knih současných evropských autorů v podání známých slovenských hereček a herců – vždy v půlhodinových intervalech. Návštěvníci budou 15 minut poslouchat čtení a 15 minut budou mít čas na přesun na další místo. Pořadí, v jakém místa navštíví, si každý zvolí sám.

  • Místa čtení budou letos prostory kulturních institutů těchto zemí: Česka, Francie, Polska, Maďarska, Německa, Rakouska a Evropské komise. Dále se bude číst v knihkupectví Arforum na Kozej a ve Staroměstské galerii na Venturské.
  • Letos se do Noci literatury zapojily úryvky z aktuálních slovenských překladů autorů z osmnácti zemí: Francie, Nizozemska, Itálie, Německa, Maďarska, Izraele, Rakouska, Belgie, Česka, Polska, Španělska, Portugalska, Belgie, Slovenska, Norska, Švýcarska, Irska a Ukrajiny, poslední dvě jmenované jsou v rodině zemí pravidelně zapojených do Noci úplným nováčkem.
  • Noci literatury se zúčastní tradičně i další slovenská města: Nitra, Senec, Modra, Žilina, Kežmarok, Humenné, Nové Zámky, Piešťany, Považská Bystrica, Levoča, Trnava, Dolní Kubín, Levice, Košice, Martin, Banská Štiavnica a Zohor. Na Noc literatury se mohou těšit návštěvníci také v Praze a v desítkách dalších českých měst i v evropských – Paříž, Amsterdam, Budapešť, ale i světových metropolích – Káhira, Peking, Hanoj, Tel Aviv.

HLAVNÍ KOORDINÁTOR PROJEKTU:

České centrum

SPOLUPRÁCE:

Sdružení Eunic, Zastoupení EK, Izrael, Norsko, Švýcarsko, Anasoft litera, Artforum, Bratislava-Staré Město.

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI:

Rádio Devín, meziknihami a Knižní revue.

Projekt finančně podpořilo Zastoupení Evropské komise na Slovensku.